WB a UCI enginy
a nějaké partie a manuály
.
  Už to tady bylo nepřehledné, tak jsem stránku rozdělil. Omlouvám se za klikání navíc.
  WB/UCI a Fritz 8 CZ. Utility a návod pro WB/UCI enginy ve Fritzovi. Také konvertor pro Genia, hodně štěstí a trpělivosti při té snaze.
  Moje staré turnaje enginů. Nové, ovšem pouze většinou v tempu 2+2, probíhají na nové adrese phcel.cz.
  Moje knihovny - nově již nejen pro Spike, ale i Togu a další.

  Partie:
  1.g4 sebrané partie ve formátu CB (a z nich vytvořená Fritzovská knihovna) s tímto úvodním tahem.
  1.d4 d5 2.e4 de4 sebrané partie ve formátu CB (a z nich vytvořená Fritzovská knihovna) s tímto zahájením.
  1.d4 Jf6 2.g4 sebrané partie ve formátu CB (a z nich vytvořená Fritzovská knihovna) s tímto zahájením.
  1.e4 c5 2.b4 sebrané partie ve formátu CB (a z nich vytvořená Fritzovská knihovna) s tímto zahájením.
  Další možnosti jsou na stránce partií k přehrávání, u nich je vždy dole link ke stažení.

  Manuály k elektronickým hodinám:
  DGT 2010 FIDE (CZE)
  DGT 2000 FIDE (CZE)
  DGT XL (CZE)
  DGT 960 (ENG)
  DGT Easy Game Timer (ENG)
  Saitek Game Clock.pdf (ENG)
  Saitek Competition Game Clock.pdf (ENG)
  Saitek Competition Pro Game Clock.pdf (ENG)
  Silver Chess Timer (ENG/GER/ESP/RUS)
  Chronos Digital Game Clock (ENG)
  BHB Game Clock (ENG/GER)
  LISA (CZE)
  GARDE (ENG)
  ELCOM (CZE)
  
Návody ze ŠSČR pro rozhodčí

  Drobné utilitky pro Excel:
  Generátor diagramů z FEN do jednoduché html v Excelu (umí i generovat pozice pro chess960, od 6.8. lze zadávat pozici také ručně, ne jen vložením FEN, od 14.8. umí i detekovat šach, kontrolovat nadměrné počty figur a také stejnobarevné střelce, snad už finální verze)
  Generátor PGN -> html (Umí z pgn jedné partie udělat primitivní stránku - neodladěno a bez návodu, kdo neumí html, udělá lépe, když to bude dělat přes word, i když ten výsledný kód bude o dost větší ...)
  Export UCI options do *.uci souboru (Pro vytahání všech nastavení uci motorů a jejich vložení do souboru uci Fritze - mnohem snáze se tak ladí různá nastavení. Nefunguje 100%, protože každý motor vypisuje trochu jinak své možné nastavení ... Výhodou je, že pokud si pro každé nastavení uděláte různé soubory *.uci - je také nutné nějak odlišit názvy - pak mohou hrát i v turnaji proti sobě, což by jinak nebylo ve Fritzovi možné ...)
  Calc-Excel (Kdo musí někdy místo Excelu používat Calc z Open office, zde je tabulka anglických názvů pro české funkce Excelu ...)
  Kondiciogram (Ten sám o sobě naleznete třeba na www.marie.cz. Důvodem, proč ten soubor vznikl je můj nápad ověřit možnost fungování těch vlnovek na výsledcích šachových partií - dalším krokem bude stažení partií z TWICu, přenos jejich hlaviček (jména soupeřů, ELO obou a datum partie) do Excelu a tam další zpracování - zjištění performancí pro určité fáze cyklu. Sám jsem zvědav, co z toho vyleze ...)
  PPM-formace-hokej (Soubor pro tvorbu sestav v internetovém hokejovém manažeru na www.powerplaymanager.com. Kromě hokeje tam mají ještě fotbal, ale na ten soubor zatím nemám zpracován.)

Programy:
  Všechny vyžadují Windows 32bit. kompaktibilní OS, některé starší možná poběží v textovém režimu i v DOSu. Jedná se o enginy se standartem UCI nebo WB, takže k nim potřebujete ještě nějaký program, kde je lze spouštět - free Winboard a Arenu, profesionální ChessPartner (Lokasoft), jakýkoliv program od ChessBase, ShredderClassic, snad to jde i v Chessmasterovi, sharewarový YChess, možná i něco dalšího, třeba ThinkerBoard apod. V Geniovi se pomocí nějaké utility prý dají rozchodit enginy standartu WB1, nevím, mě to vždy spadlo. Chcete-li staré programy pro DOS a Windows, zkuste PH download. Chcete-li něco pro Linux, nebo jiný OS, nezbývá, než zkusit proklikávat na domovské stránky programů (odkazy v levém sloupci), na některých jsou ke stažení i verze pro Linux či Mac, nebo alespoň zdrojový kód. Tyto a mnoho dalších enginů naleznete na stránkách SD Chess, Superchess Engine a WBEC-Ridderkerk, ze kterých obvykle vše stahuji, takže případné nové verze tam najdete dříve, než zde, sem umisťuji jen ty. které mi nějak zaujaly.
  Co se knihoven týká, pokud se mi zdály příliš velké, vyhodil jsem je ze zdejších souborů. Musím již docela šetřit místem a sám je doma nepoužívám, využívám spíše knihovny programů Chessbase, Nunnovy a své přidané testovací varianty a také několik starších knihoven programů Rebel a Genius, překonvertovaných do *.ctg. U některých programů, jako třeba Yace, má knihovna i 20MB, hledejte je na domovských stránkách, jsou-li, nebo třeba v souborech na WBEC-Ridderkerk.
  Ikonka tučňáka znamená, že se, obvykle na domovské stránce, dá stáhnout varianta pro Linux. Ikonka apple znamená totéž pro Mac. Ikonka notepadu znamená, že je k dispozici zdrojový kód.
Alaric 707 (UCI) stahuj Následník staršího motoru Terra.
Amy 0.87b (WB) stahuj Autorská stránka již delší čas mimo provoz.
Amyan 1.72 (UCI) stahuj   
AnMon 5.75 (UCI) stahuj   
Ant v2006-F (WB) stahuj S konfigurací z UCI-engines a konvertorem.
Arasan 14.3 (UCI) stahuj Nová verze zde od 27.7.12 Má i 64bitovou verzi, přiložena, i s knihovnou. Ta je binární, stejný formát, jako u Polyglota. V prostředí Fritze to ovšem často padá ...
Arena 3.0 Nová verze zde od 2.1.11 Nejlepší freewarové prostředí pro winboardové enginy, nemáte-li něco od Chessbase, tohle je volba pro Vás. Povolují jen stahování z jejich webu, takže musíte na jejich stránku ... (pokud by náhodou nefungovala, tak kopírujte zde výš třeba link Arasanu a na konci změňte na *asan* na *ena*).
Arion 1.7 (UCI) stahuj  
Aristarch 4.50 (UCI) stahuj  
Atak 6.8 (WB) stahuj Nová verze zde od 14.10.10. Zdá se, že tato verze vůbec nepodporuje tablebáze.
BeoWulf 2.4a (UCI) stahuj   Pro linuxovou verzi musíte na domovskou stránku.
Bestia 0.90 (WB) stahuj  
Bionic Impact 4.01 (WB) stahuj Domovská stránka neexistuje, zřejmě se jedná o klon Crafty. Již dost starý motor, který jsem se dlouho snažil sehnat, jinak asi není moc zajímavý.
Bison 9.11 (UCI) stahuj    32 i 64bitová verze.
Bobcat 3.25 (UCI) stahuj   Zde nově od 15.8.12
Booot 5.1.0 (UCI) stahuj    Od verze pět není podporována vlastní knihovna zahájení.
Bright 0.5c (UCI) stahuj Autor se nyní věnuje motoru Spark.
Butcher 1.61 (WB) stahuj Mistr Polska 2006. Na domovské stránce má i varianty pro Win Linux. Též známý pod polským názvem Rzeznik. Přidal jsem starou konfiguraci a konvertor z dávno zaniklého uciengines.de. Nová verze zde od 6.5.11
Cerebro 3.03d (UCI) stahuj Lze vytvářet knihovny, první moje pokusné verze jsou ph-book_try3-68x2, ph-book_try3-68x3 a ph-book_try3-68x4. Liší se počtem, kolikrát musel být tah v databázi, aby byl zařazen do knihovny (2-4krát). Vzhledem k nepříliš důkladné selekci partií bych asi doporučil nejméně 3.
Colossus 2008b (UCI) stahuj
Crab 1.0beta (UCI) stahuj Nová verze zde od 11.6.10  Jen klon, či spíše jen personalita (liší se totiž jen oceňováním) StockFish 1.7.1.
Crafty 23.4JA (WB) stahuj  Nová verze zde od 11.11.10 I s 64bitovou variantou, bez knihovny, ta je na domovské, nebo Ablettově stránce. Přidal jsem WB-UCI konvertor s konfigurací Crafty z uciengines.de. "Tučňáci" musí na Ablettovu stránku.
Crafty Cito 2.0 (WB) stahuj Domovská stránka již delší čas nefunguje.
Critter 1.6a (UCI) stahuj Zde nově od 30.7.12
Cyclone xTreme (UCI) stahuj V souboru, oproti verzi 2, nyní jen jeden *.exe soubor s možností nastavit threads 1-16.
Cyrano 0.6b17 JA (UCI) stahuj Má i 64bitovou verzi.
DanaSah v4.88 (WB) stahuj     Nová verze zde od 1.2.12 V souboru je nějaký jeho konvertor WB-UCI. Používá knihovny Rebela. Zde bez tablebází, lze je stáhnout na domovské stránce, používá formát EGBB od D. Shawula (Scorpio).
Deep Saros 3 (UCI) stahuj      Nová verze zde od 17.8.12.
Delfi 5.4 (UCI) stahuj    Na stránkách autora lze zakoupit profesionální variantu Delfi Trainer za 20 Eur. Ta by mimo jiné měla chodit trochu rychleji, při hře naplno, jinak umožňuje snížení výkonu až na úplné začátečníky, pomocí zpomalení svého běhu.
Delphil 2.9f (UCI) stahuj Nová verze zde od 10.8.12 Koukám, že už přibývá amatérských programů, majících podporu více cpu - tak kde to vázne u Komodo ...
Deuterium 12.01.30.1070 (WB) stahuj Nová verze zde od 17.8.12 Konfigurace a konvertor WB2UCI připojen.
Djinn 0.925x (WB) stahuj
Dragon 4.6 (UCI) stahuj  
Eeyore v1.52 (UCI) stahuj   Nová verze zde od 5.10.10 Po šesti letech, nově i s podporou UCI - ale jestli se nepřebral Ippolit, původní program za moc nestál ani ve své době. Od 8.11. přiložena i 64bitová verze, ale jen WB standart ...
El Chinito 3.25 (WB) stahuj Podle pořadí na Grailmaster se jedná o klon Crafty, zřejmě autorem původně nepřiznaný, to by vysvětlovalo, proč se program tak rychle vytratil z nabídky partnerských motorů Areny.
EnginMax v5.24 (UCI) stahuj   Nová verze zde od 29.12.11  Pravděpodobně nejlepší program, vycházející z MiniMaxu. Pár opravených bugů a nová kompilace, včetně 64bitové. Autor se zhruba od roku 2005 s přestávkami věnuje novému, kompletně vlastnímu programu Tornado, který najdete na jeho novém webu.
E.T.Chess 130108 (WB) stahuj Nemá konfigurační soubor, hash tabulky se nastavují paramatrem hxx v MB. Na domovské stránce také verze pro DOS s vlastním GUI. Přidal jsem i konvertor UCI s konfigurací. Stačí si podle sebe změnit velikost hash v MB.
Fafis 2.8 (UCI) stahuj  Prý se jednalo o klon Crafty. Na domovské stránce je jen zpráva, že se chystá verze 3 ...
Fire 2.2 xTreme (UCI) stahuj        Nová Verze zde od 6.7.11  Jako je Robbolito upraveným Ippolitem, tak Fire je upravený Iggorit. Původní název byl Firebird, nicméně se ozvali jacísi australští tvůrci databázového enginu se stejným názvem a Rusové kupodivu couvli. Vzhledem k podpoře více CPU pravděpodobně jeden z nejlepších současných motorů - na delší časy, např. pro celonoční analýzu, bych ale dal přednost Rybce. Od verze 2.1 umí znovu multivariant a 2.2 již zobrazuje i tb hity (počet použití Robbobází) ve Fritzovi. Komu to nechodí, potřebuje asi stáhnout (nainstalovat a restartovat) knihovny od Visual C++ od Microsoftu - 32bit, 64bit
Francesca MAD v0.18 (WB) stahuj   Nová verze zde od 28.3.11 Přikládám pozměněnou konfiguraci wb2UCI - předtím mi to ve Fritzovi nikdy neběželo, tohle jsem nezkoušel. Ale stojí to za to? I amatérská špička tomuto programu ujela dávno a není to jen Ippolity a Fruity.
Frenzee Feb 08 (UCI) stahuj   Dal jsem to sem i s 64bitovou variantou, na domovském webu pak ještě hned čtyři knihovny, autor prý neví, která je lepší :). Nejsem si jistý, jak bude fungovat UCI, předchozí verze jsem myslím musel pouštět jako WB s konvertorem. MP (Deep) verze je zřejmě ještě starší, z května 2007 - na domovském webu.
Fruit 2.3.1 (UCI) stahuj     Varianty pro jiné OS hledejte na zde. Za úvahu stojí prý i některá z bet na domovské stránce. Knihovna zůstává stejná, tedy buď původní Lacrossova, nebo některá z mých, pokud tedy nepoužíváte nějakou universální ve vlastním rozhraní.
Gaia 3.5 (UCI) stahuj Varianty pro Linux jen pro starší verze.
Gambit Fruit 1.0 Beta 4bx (UCI) stahuj Další klon svého času úspěšného Fruitu 2.1, ovšem slabší, jak Toga a patrně i původní Fruit.
Ghost 2.0.1 (WB) stahuj
Glaurung 2.2JA (UCI) stahuj  Zde jsou jen 32 a 64bitový soubor pro Windows, kompilace Jima Abletta. Verze pro jiné systémy na stránkách autora. Používá knihovny pro Polyglot, které ovšem musí být přejmenovány na book.bin. Lze tedy využít i ty moje :).
Grapefruit 1.0 (UCI) stahuj Zas nějaký klon Fruita, resp. zde Togy ....
Gosu 0.16 (WB) stahuj Na posledním mistrovství Polska třetí. Bohužel nemá *.ini soubor a přednastavená velikost ht 64 MB se musí snížit parametrem při spuštění, viz domovská stránka.
Greko 8.2JA (UCI) stahuj   Nová verze zde od 3.8.11 Kompilace Jima Abletta je i 64bitová.
Green Light Chess 3.00 (WB) stahuj Na webu autora jakási novější beta verze.
Gothmog 1.0 Beta (UCI) stahuj Jedná se v podstatě o předchůdce Glaurunga.
Gull 1.2 (UCI) stahuj   Upraveno od 5.8.12. Přidána beta verze II. Na rozdíl od původní má i podporu více cpu, ale autor přiznává, že se inspiroval u Ippolitů, to se tradicionalistům, třeba na WBEC, určitě líbit nebude ...
Hamsters 0.7.1 (UCI) stahuj
Hannibal 1.2 (UCI) stahuj   Nová verze zde od 1.8.12 Chcete-li vlastní binární knihovnu, musíte na domovskou stránku.
Homer 2.01 (UCI) stahuj Varianty pro jiné OS a starší verze na domovských stránkách (vlevo), nebo na WBEC. Musíte instalovat, pokud jen odněkud zkopírujete adresář s motorem, nefunguje tento freeware kvůli porušení autorských práv (!). Autor je zřejmě na palici, všiml jsem si, že na talkchess bonzoval antipirátu Petrovi Skinnerovi - někde na mylivepage nalezl ke stažení starší verzi Homer Leiden, rovněž freeware, z jeho starých stránek se dal stáhnout jen po registraci. Přeje si, aby se dalo stahovat jen z jeho stránek, protože tam má odkaz na dobrovolné příspěvky, optimista. Kdo by platil za motor, který se stěží vejde do první stovky .... Jinak je zajímavý lidštějším stylem a konfigurovatelností, určitě najde své příznivce, ale síla nestačí.
Horizon 4.4 (WB) stahuj Nativní knihovna je na domovské stránce.
Houdini 1.5a (UCI) stahuj   Nová verze zde od 16.1.11 Pravděpodobně Ippolit klon. Od verze měsíc starší verze 1.5 se liší jen nějakými drobnými úpravami, hlavně pro běh v programech od CB.
Cheng3 1.07 JA (UCI) stahuj   Nová verze zde od 1.2.12   Momentálně asi nejsilnější český motor (již má prý být lepší, jak staří Phalanx a Pseudo pro WB).
Chronos 1.9.9 (WB) stahuj   I s konvertorem Wb2Uci a mým nastavením.
Ifrit m1_5beta20102011 JA (UCI) stahuj     Nová verze zde od 22.10.11 Verze B a J mají prezentaci bitboardovou (proto je nyní kompilace od Jima Abletta i 64bitová), verze C pak starší způsob 0x88. To nové M, zdá se, že nově hodnotí mobilitu figur a bezpečnost krále.
Ivanhoe 9.46b (UCI) stahuj      Nová verze zde od 7.11.11 Upravený Iggorit, podobně jako Fire. Zmatek ve verzích, navíc nějak tápou. Zatím jsem v souboru ponechal i v mých turnajích zatím velice úspěšnou verzi 9.49j (používám variantu Intel/play/default) ... Ta ale nevyužívá zřejmě robbobáze, i když je má nastavené. Verze 9.47 již ano, ale ta je zase slabší. Podle "pár" blicek to vypadá, že z 9.47 je nejlepší kompilace cGH, ta se výkonem možná vyrovná i 9.49. Nová 9.46 opět nepoužívá robbobáze, nebo jen v rootu ... A patrně je stále slabší, jak 9.49 ...
Jonny 4.00 (UCI) stahuj   Nová verze zde od 14.10.10 No sláva, autor proti svým dřívějším zvykům uvolnil aktuální verzi, jež hrála na posledním MS v Japonsku (čtvrté místo za Shredderem, ale v turnaji stejného hw "až" šestý).
Kaissa 1.8a (UCI) stahuj Na rozdíl od předchozí verze je možné nastavit velikost hash tabulek jakkoliv. Ini soubor je nyní s příponou *.dat. Údajně klon Crafty. A jiný autorův motor, svého času komerční Patriot byl prý klonem Togy ...
Kings of Kings 2.56 (WB) stahuj
Kiwi v0.6d (WB) stahuj Předchůdce programu Hamsters.
Knight Dreamer 3.3 (WB) stahuj Používá vlastní verzi tablebází EGM, na stránkách autora již nic šachového není, snad se plná verze najde u Abletta, nebo na WBEC. Verze 3.3 (211MB) obsahuje i pětikamenáče, verze 3.2 (2MB) čtyřkamenáče. Zde jen samotný engine s knihovnou (1.1MB), bez ní to nechodí :). A čtyřkamenáče z verze 3.2 zde (ca 850 KB).
Komodo 3 (UCI) stahuj Nová verze zde od 23.8.11 Autorem je Don Dailey, spolupracující s Larry Kaufmanem. Bohužel stále jen single verze, v dnešní době již trochu anachronismus. Varianty pro jiné systémy pouze na domovské stránce, link vlevo. Ablett své kompilace této verze zatím nemá.
Ktulu 4.2 (UCI) stahuj Poslední freewarová verze programu. Aktuální je komerční verze 9 (Lokasoft, 35/27 eur).
Lamb Chop 10.99 (UCI) stahuj Autor se teď snad zabývá soukromým enginem Warp.
Little Goliath Evolution v3.12 (UCI) stahuj Soubor zde je bez knihovny, chcete-li ji, stahujte u autora (2.5MB). Na CD "Young talents" je starší engine 1.5 přímo pro Chessbasi.
Little Thought 1.052 (UCI) stahuj   I 64bitová verze.
Loop 2007 (UCI) stahuj   I 64bitová verze. Po dvouletém spánku (či spíše studiu) se opět ozval Fritz Reul a kromě slibu nové verze Loopa uvolnil k volnému stažení verzi z roku 2007. Vypadá však trochu slabší, než ty poslední komerční 13.6 a M-1. vidíme, jak na tom bude slibovaná 2010 - nijak, asi zase usnul ... .
Lord King 2006 (UCI) stahuj Klon Fruita.
Matacz 1.4 (WB) stahuj   Nejlepší domácí motor na mistrovství Polska 2008 (první byl s přehledem Glaurung). Na domovské stránce má i starší varianty pro nižší paměťové nároky, tato má hash tabulky pevně fixovány na 74 MB RAM. Přidal jsem konvertor Wb2UCI a knihovnu. V tomto případě nejsou s nastavením problémy.
Mephisto (emulator) stahuj   Emulátor starých šachových speciálů. Lze navolit Mephisto 4, 5, 5.1, Dallas, Glasgow, Rebel a Roma. Kromě toho umí Spectrum, Commodore, Sinclair a další, ale zkusil jsem jen Mephisto. To už se dnes nepoštěstí si zahrát naslepo s šachovým počítačem a ještě vyhrát. Škoda, že to nejde pustit jako motor UCI v něčem lepším.
Minimax 1.0 (WB) stahuj Tento program, známý z knihy Šachy na PC, byl upraven pro winboard. Že bych upravil podle něj i svého kostlivce ve skříni, MaxRubin a konečně se dozvěděl, jestli moje změny byly k lepšímu, nebo horšímu? Zdá se, že i ve Fritzovi to chodí korektně, takže testování by nebyl takový problém. Kromě toho je na té stránce ke stažení další engine Kanguruh.
Monarch 1.7 (UCI) stahuj
Movei v0.08.438 (WB) stahuj  A přikládám konvertor WB2UCi s mým nastavením.
Muse v0.899b (UCI) stahuj  
Naraku 1.4 (UCI) stahuj   Zde nově od 28.3.11 Nováček z Itálie, zatím průměr - a nově také černá ovce, do verze 1.3.1 údajně klon Fruitu 1.5, nyní prý další Ippolit ... . A bohužel kompilace jen 32bit, "pravěk".
Naum 2.0 (UCI) stahuj Poslední free verze. Aktuální komerční verze má č.4.2 a pochází z března 2010. Autor údajně zastavil další vývoj, ale již jednou od té doby s aktualizací přišel.
Nejmet 3.07 (UCI) stahuj  
Nero v6.1 (WB) stahuj Slaboučký program. Nová verze opět s několika drobnými zlepšeními. Vychází z Minimaxu, je napsán v QBasicu, takže je dobrý spíše jen k otestování případného Vašeho Minimax klonu. Na PH-download je starší DOS verze s vlastním GUI.
OBender 3.2.x-9.7 (UCI) stahuj   Celkem (pod)průměrný motor. Jen pro fanoušky, korespondenční hráče nemusí vzrušovat.
Patriot 2006 (UCI) stahuj Stejný autor jako u Kaissy, je to opět nějaký klon, nebo ne? (Patriot 2.0, jenž byl původně prodáván v Gladiatorshopu Areny, je prokázanou mutací Togy - nabízet komerční program, který je jen klonem freewaru, vyžaduje slušnou dávku otrlosti)? Tato nová verze je alespoň freeware.
Pätzer 3.80 (WB) stahuj Poněkud novější verze, s podporou více procesorů. Veterán počítačových turnajů, bez větších úspěchů.
Pepito 1.59.2JA (UCI) stahuj   Zde nově od 5.10.10   Letitý veterán, který kupodivu stojí Jimu Ablettovi za nové kompilace, hledejte na jeho stránkách.
Petir 4.99 (WB) stahuj   Nefunguje v příkazovém řádku, nějaká verze rozhraní nutná - Arena, Fritz atd. Konvertor pro Fritz přiložen.
Phalanx XXII. (WB) stahuj Druhý nejlepší český program (na CD "Young talents" je engine přímo pro Chessbasi), ovšem již dávno projekt stojí. Svého času se to někdo pokoušel oživit pod názvem Phalanx Reborn. Již jsem někde viděl i verzi 25, ale vyvíjí to nyní jiný autor.
Pharaon 3.5.1 (UCI) stahuj
Popochin 3.2 (WB) stahuj
Pro Deo 1.81 (WB) stahuj   Aktuální verze je myslím 2.2.
Protector 1.4.0JA (UCI) stahuj      Nová verze zde od 21.1.11 Klon Fruita, ale autor se s tím nijak netají. Ač klon Fruita, nevyužívá binární knihy, takže k testování nebyl moc důvod. Verze 1.3.5 v nedávném mém turnaji dost pokulhávala za příbuznými klony Grapefruit, Saros, Cyclone i za předlohami Fruitem a Togou. Ncméně, jak vidno, Ablett si s tím stále hraje, tak to třeba ještě není ztracený případ.
Pseudo 0.7c (WB) stahuj Aktuálně stále nejlepší český program (ovšem také již docela starý), nepočítám-li Rybku, u které se sám autor prý kdysi vyjádřil, že by měla mít právě českou vlaječku.
Quark 2.35 (WB) stahuj Ini soubor je schovaný pod divnou příponou *.qbt.
Quazar 0.4 (UCI) stahuj   Nová verze zde od 24.8.12
Queen 4.03a (UCI) stahuj     Nová verze zde od 25.6.11 Aktualizován ovšem jen program s vlastním rozhraním, engine wb/uci zůstává ve čtyři roky staré verzi. Ta nová varianta sice jako uci má fungovat také, ale bývaly s tím problémy.
Resp v0.19 (WB) stahuj
RobboLito 0.10 (UCI) stahuj    Nová verze zde od 1.2.12 Tak konečně i podpora více procesorů. Nicméně to vypadá, že patrně není lepší, než Ivanhoe. Varianty bez označení jsou pro SSE procesory, kdo takový ještě nemáte (i3, i5, i7 u Intelu), musíte spuštět "NPC".
Romichess NG5 (WB) stahuj   Přikládám konvertor WB2Uci s nastavením. Knihovnu si nějakou vyberte na stránce knihoven, já teď používám jedničku a nemám chuť se s tím mořit, když to nejde editovat. Ty pozdější verze mých knihoven pro Romichess jsou jen velké, ale nezdají se mi lepší.
Ruffian 2.01 (UCI) stahuj Poslední freewarová verze programu je 1.05 s instalačním souborem Areny. Stejně se nemohu ubránit pocitu, že verze 1.01, která se dá stahovat z domovské stránky, je možná lepší, než 1.05. Ani nevím, kde jsem tuto verzi kdysi na internetu našel.
Rybka 2.2n2 (UCI) stahuj   Uvolněná verze k volnému užití. Přiložena i prapůvodní jednička.
SDG/Safrad 2.1.35.210(UCI) stahuj   Zde nově od 26.8.10 Jeden naprosto neznámý český motor, zdá se, že nebyl testován zatím nikde (OpenWar, CCRL, WBEC). Autor uvádí ELO 1900, takže by se s tím i dalo hrát ..., vývoj však, zdá se, skončil někdy předloni. Hrál nejnižší soutěž na Open War a skutečně, silný opravdu není.
Scidlet 3.61-b2 JA (WB) stahuj  Motor je standartně dodáván s freewarovoým databázovým programem Scid (na rozdíl od ChessBase umí prohlížet binární knihovny), tato verze je však ze stránky Jima Abletta.
Scorpio 2.75JA (WB) stahuj  Nová verze zde od 5.8.12  Nová kompilace od JA. Na info stránce na WBEC (odkaz úplně vlevo) jeho formát tablebází EGBB, mohou být kdekoliv na disku. Konvertor Wb2Uci s nastavením zde přiložen (ovšem pro 64bitovou verzi, máte-li jen 32bitový systém, musíte si to v souboru wb2uci.eng přepsat). Je také potřeba doeditovat v *.ini souboru to umístění EGBB a případně velikost hash. Bohužel, autor, podobně jako třeba Perkins u Thinkera, stále preferuje verzi pro Winboard a chod v režimu UCI s konvertorem není tak docela stabilní ... i když lepší než Thinker, padat to asi znovu bude.
Sjeng 12.13 (UCI) stahuj Poslední freewarová verze programu Deep Sjeng, ten poslední má číslo 3.
SlowChess Blitz WV2.1 (UCI) stahuj Program používá vlastní bitbáze, nechutné. Jsou ke stažení na domovské stránce. Jen pár vybraných koncovek, ca 0.5MB dohromady v *.zipu.
SmarThink 0.17a (WB) stahuj Jedna z posledních freewarových verzí programu. Komerční verzi 1.20 má v nabídce Lokasoft (35 eur/27 v případě, že máte od nich již ChessPartner). Soubory z autorovy stránky nelze rozbalit. Tato verze má v mých turnajích trochu problémy s hospodařením s časem a doplácí na to. Na rozdíl od Ant sice obvykle limit nepřekročí, ale v závěru partie kazí.
Snitch v1.6.2 (UCI) stahuj   Nová verze chce Pentium 3. Poslední verze pro Pentium 2 je 1.2.4 na domovské stránce, stejně tak se tam dá stáhnout dřívější autorův engine Hagrid.
SOS Arena 5.1 (UCI) stahuj   Na domovské stránce nejlepší free GUI. Motor je ale starý už nejméně patnáct let ...
Spark 1.0 (UCI) stahuj    Nová verze zde od 12.12.10 Nový program od autora staršího Brighta. 32 i 64bitová varianta a k tomu i MP. Varianty pro Mac Linux jen na domovské stránce.
Spike 1.4 (UCI) stahuj    Nová verze zde od 2.2.11 (po více, jak čtyřech letech!). Má vlastní interního knihovnu, je podporován i starší formát knihoven *.scb, nástroj pro jejich tvorbu je na stránkách autorů, v sekci downloads/tools, pracuje se s tím docela dobře, jen to není česky :). Linuxová varianta je na stránkách programu, zatím jen stará verze 1.2.
StockFish 2.3.1JA (UCI) stahuj      Aktuálně verze 9 a dají se tam najít i vývojové, ta z 27.3.2018 od Costalby patrně vyhraje aktuální TCEC.
Strelka 5.5 (UCI) stahuj Nová verze zde od 5.8.12  Autor původně prý dekompiloval Rybku 1 a převedl své poznatky do Fruita převedeného na bitboardovou prezentaci, kvůli možnosti využití 64bitových procesorů. Tak trochu předchůdce Ippolitů. A nyní, po třech letech, provedl něco podobného se všemi nejlepšími programy, včetně Houdiniho. A přidal prý nějaké vlastní vylepšení zejména k oceňovací funkci.
Tao 5.6 (UCI) stahuj  
Terra 3.4 (UCI) stahuj  
The Baron 2.2.3 (WB) stahuj  Varianta pro Linux pouze ve starší verzi 1.7.0 na autorově stránce. Také verze pro FRC. Nová verze v tom smyslu, že ji autor uvolnil, jinak se prý jedná o účastníka loňského MS - zázraky tedy neočekávat. Připojen i Wb2Uci a malá knihovna.
The Crazy Bishop 0052 (WB) stahuj  
Thinker 5.4D (WB) stahuj   Autorova stránka na Geocities je mimo provoz ... Zde je dvanáct (!) souborů, vždy 32/64bit, passive/active, nově inert a to celé dvakrát, SP/MP (MP soubory s podporou více CPU, nastavuje se příkazem threads=x). FAQ na stránkách chybí, nějaký help také. Pasivní má být proti počítačům, aktivní proti lidem, inertní je zkušební. Nyní nově i soubor createbook, kde je možné při vytváření knihovny i nastavit její délku - ještě by to chtělo něco jako parametr min-game, jako u Polyglota, takhle je to s mými databázemi loterie, i když si v turnaji vede celkem slušně. Do souboru wb2Uci doporučuji přidat řádek z Rebela ProDeo, terminate=hard. Stejně by to chtělo UCI, protože takhle během hry není vidět, co zrovna motor dělá, prostě jen po čase vyhodí nějaký tah. Program je vůbec skoupý na nějaké výpisy. Hash tabulky se nastavují parametrem, např. "thinker.exe hashsize=8" znamená 128MB (7=64MB, 9=256MB, jasné?). Pokud chcete vidět ve Fritzovi nějaké výpisy, je to prý nutné spouštět se starým winboardovým adaptérem, ach jo ... Stejně to často padá.
Tinapa 1.01 (UCI) stahuj   Jen klon Stockfish 1.8 s nepatrnými změnami, takže se ani jeho síla nemůže příliš lišit.
Toga II 1.4.2JD (UCI) stahuj  Vyladěná verze Fruitu 2.1, pro majitele našlápnutých strojů je podstatné, že tato verze podporuje až 8 CPU. Moje knihovny pro Togu (a Fruita) naleznete na stránce knihoven, viz. odkaz úplně nahoře. Někteří testeři na talkchess.com tvrdí, že proti verzi 1.4.1JD došlo k malému zhoršení.
Tornado 4.88 (UCI) stahuj Nová verze zde od 1.2.12 Umí i chess960. A nově dokonce má i podporu až 16(!) procesorů.
Trace v1.37a (WB) stahuj   
Twisted Logic 20100131 (UCI) stahuj   Používá knihovny pro Polyglot, viz stránka knihoven, jeho původní zde přiložena.
Typhoon 1.00 rev.358b1 (WB) stahuj   Komplet s knihovnou, jen jsem k tomu nepřidal Wb2Uci, ale chodí s ním bez problémů, tak snad konfiguraci zvládnete sami. Velikost hash je zřejmě napevno, kolem 64MB. Pak je tam ještě soubor s rozšířením snad na 256MB a také zdrojové PGN s partiemi pro knihovnu od Quisinského, pro import do Fritze nebo Shreddera.
Tytan 9.32 (WB) stahuj Na stránkách autora kompletní setup i s knihovnou, zde jen engine a 64bitová verze. U autora také víceprocesorové obě varianty a stále stejná knihovna.
Ufim 8.02 (UCI) stahuj
Vitruvius 0.83b (UCI) stahuj       Nová verze zde od 4.11.11. Jakýsi Deep Saros Human. Prý dokáže najít pěkné tahy, ale ... podle mých testovacích blicek je síla slabší, než u klasického Sarose. Připravuje údajně verzi 1, která má být komerční ...
Waxman 2011 (WB) stahuj   Nová verze zde od 1.2.12 Po roce zase jednou upgrade. Nechávám tam i tu starou variantu z roku 99.
WildCat 8 (UCI) stahuj   
Xpdnt 091007 (WB) stahuj   Komplet s knihovnou, jen jsem k tomu nepřidal Wb2Uci, ale i zde to s ním je bez problémů, tak snad konfiguraci zvládnete sami.
Yace Paderborn (UCI) stahuj 6.8.2012 - přidány vygenerované bitbase. A když tak pročítám ten manuál, možná by se na dnešním hardware vyplatilo prodloužit selektivitu na 2 (risky) a pohrát si s počtem nulových tahů ... Také by se pro něj daly tvořit knihovny, ale když ono je to deset let staré ...
Zappa 1.1 (UCI) stahuj Freewarová verze jinak komerčního programu. Na domovské stránce i 64bitová verze. Autor zastavil vývoj, poslední verze Mexico se prodávala myslím na Shredderchess.
Zeus v1.29 (WB) stahuj V dobách, kdy jsem to zkoušel, mi připadalo, že hraje strategicky dost inteligentně, ale ten propočet, ten je možná na úrovni starých Mefist, to nemůže stačit.